Klinoptilolity z Hončovy Hůrky

V roce 1980 jsem na burze vyměnil svůj první „klíňák“ z Hončovky.  Vůbec jsem nevěděl co to je (sbíral jsem tehdy něco přes 3 roky), ale líbil se mi. V těch letech skoro neexistovala šutrařská literatura, ale o to častěji jsme navštěvovali Moravské Muzeum, kde jsem se dověděl, že jde v podstatě o heulandit bohatý na Si. Ale v červené barvě se vyskytuje pouze na jediné lokalitě na světě – Hončově Hůrce u Příbora. Důležitá informace byla, že tento klíňák narůstá na měkkou horninu tzv. těšínit, kterou prorůstají kalcitové žilky různé síly. Kalcit se musí šetrně odleptat a výsledkem jsou pak krásné klíňáky na těšínitu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Typický vzorek klinoptilolitu, vyleptaný z kalcitové žilky

527b

Detail bohatého agregátu klinoptilolitu

Lokalita Hončova Hůrka byla původně lůmek na pikrit, kde se nacházely zajímavé chalcedony i acháty až do 20cm ale i pěkné baryty či stroncianity. S těmito informacemi a kámošem Šafikem jsme vyrazili na Hončovku. Po nějaké době jsme našli správné místo a pustili se do díla. Tato šutrařina byla zpočátku strašně nezáživná, protože na rozdíl od všech jiných lokalit tady nevidíš výsledek. Až při dalších návštěvách už jsme věděli, co hledáme a práce byla radostnější. Chytili jsme se kalcitové žíly a vylamovali vzorky, na kterých se po obou stranách žíly něco červenalo. Tehdy, v 80tých letech tam byly kalcitové žíly výjimečně až do 2cm, což bylo dobré, že i při komplikovanějším povrchu se daly vyleptat neporušené vzorky. Bohužel jsme i při častých návštěvách Hončovky a uchváceni klíňáky zapomínali, že lokalita dává i jiné pěkné a zajímavé šutry.

klinoptilolit-ferierit-pribor

Detail kulovitého agregátu červeného klinoptilolitu s bílým ferrieritem, foto Radek Kummer

klinoptilolit-ferierit-pribor-honcova-hurka

Detail kulovitého agregátu červeného klinoptilolitu s bílým ferrieritem, foto Radek Kummer

Po odpreparování přebytečného materiálu se kalcit leptá, až zůstane jen klinoptilolit na těšínitu. Leptání není žádná srandička, někdy se musí kalcit ještě odbrušovat, jindy některá místa izolovat, leptat pokud možno rovnoměrně aby vzorek byl v kyselině co nejmíň a neustále kontrolovat. I při této činnosti se dá („Vaňkovou terminologií“) zažít „šutrácký orgasmus“, když člověk vidí, jak klíňáky vylízají na světlo světa. Nebyl jsem u porodu ale asi něco podobného. Ještě neutralizovat a po vyschnutí konzervovat. Toto je nutné vzhledem k měkkosti těšínitu a delšímu času v kyselině.

Bohatý agregát klinoptilolitu

Bohatý agregát klinoptilolitu

Na lokalitu jsem se v 80tých letech mnohokrát vrátil a vždycky odjížděl spokojený. V r. 2010 jsem se dověděl o nově budovaném obchvatu Příbora. Vypravil jsem se tam spolu s J. Kynickým, našli jsme mj. i klíňáky ale jejich kvalita se s Hončovkou nedala srovnat. Zpráva a fota byly uveřejněny v časop. Minerál 6/2010.

Méně běžná ukázka klinoptilolitu s dalšími zeolity

Méně běžná ukázka klinoptilolitu s dalšími zeolity

Detail pikritu s kulovitými agregáty klinoptilolitu

Detail pikritu s kulovitými agregáty klinoptilolitu

Klinoptilolit jako samostatný mineralogický druh je dlouhou dobu zpochybňován. Navíc konkrétně ten z Hončovky ve své publikaci „Nejzajímavější mineralogická naleziště Moravy a Slezska“,  zpochybnil i Petr Pauliš. Mnou dodané vzorky studoval RNDr F.  Caňo z Bratislavy, který se podrobně zabýval slovenským klinoptilolitem z Kozárovic a na porovnání i mými vzorky. Ten jednoznačně prokázal správnost určení. Další mnou dodané vzorky byly určovány Rakouskými odborníky ve Vídni se stejným výsledkem. S P. Paulišem jsem o tomto mluvil a on přiznal, že měl na určení pouze vzorek s  hraničními hodnotami a dalším se nevěnoval. Předchozí odborníci však jasně prokázali, že Hončova Hůrka je jedinou lokalitou na světě s výskytem červeného klinoptilolitu.

Detail klinoptilolitu s ferrieritem, foto Radek Kummer

Detail klinoptilolitu s ferrieritem, foto Radek Kummer

Tento článek mi ležel pár let v šuplíku, protože jsem se dověděl že na přelomu tisíciletí se zpřísnily pravidla určování klinoptilolitu. Podle Křesiny tam jde především o přesně určený poměr draslíku a sodíku. Nechal jsem tedy udělat novou analýzu Tomášem Hofírkem, který zkoumal 4 vzorky Ramanovou spektroskopií a všechny 4 vzorky byly spolehlivě určeny jako klinoptilolit! Nyní tedy už není pochyb o tomto, světově raritním minerálu!!!

POZOR! V současnosti je lokalita Hončova hůrka součástí Geoparku Podbeskydí a byť zde není rezervace, není úplně jasné, jak současná legislativa vidí sběr minerálů. Kopání na lokalitě rozhodně nelze doporučit!

Hali